Якісна вода для мешканців Херсона

Новітню систему очищення води встановили працівники Херсонського водоканалу у Шуменському мікрорайоні. Модульна установка очищення питної води ...

>>

New water counter behind a wet window. Water meter, close up. isolated industry pipe conduit gauge coupling cold flowing construction pressure meter copper technology service

Настав час передачі показників лічильників за березень 2024 року!

Шановні споживачі! Настав час передачі показників лічильників за березень 2024 року! Показники будуть прийматись до 03 квітня ...

>>

Працівники Херсонського водоканалу отримали заслужені нагороди

За самовіддану працю, високий професіоналізм, особистий внесок у забезпечення життєдіяльності міста працівники Херсонського Водоканалу отримали ...

>>

Просимо оплачувати спожиті послуги!

МКП «ВУВКГ м.Херсона» щиро дякує своїм сумлінним споживачам, які у складних умовах сьогодення знаходять можливість ...

>>

Німеччина активно допомагає у відновленні водної інфраструктури України!

Минулого тижня фахівці 10 українських водоканалів, науковці із 6 вищих наукових закладів зібралися у рамках ...

>>

Про встановлення вузлів комерційного обліку у запитаннях та відповідях

21 липня 2021 року у Водоканалі відбулась запланована зустріч керівництва і фахівців Херсонського Водоканалу та голів ОСББ. Пропонуємо всім бажаючим ознайомитись з питаннями, які розглядались, та отримати  корисну для себе інформацію.

Питання, відповіді на які були підготовлені  фахівцями Водоканалу завчасно, згідно запитів представників ОСББ.

  1. Згідно змін до Закону, за чий рахунок буде здійснюватись встановлення лічильників?

Відповідно до положень ст. 3 Закону України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання” (надалі – Закон Про комерційний облік) Власник (співвласники) будівлі протягом двох місяців з дня отримання повідомлення про намір встановити вузол комерційного обліку має право повідомити оператору зовнішніх інженерних мереж (за своїм вибором) про:

– згоду на встановлення вузла комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах;

– намір самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку у встановленому законодавством порядку.

У разі якщо власник (співвласники):

– не надав згоду на встановлення вузла комерційного обліку,

– не повідомив оператора зовнішніх інженерних мереж про намір самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку

– повідомив про намір самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку у встановленому законодавством порядку, але не зробив цього протягом чотирьох місяців з дати повідомлення оператором про намір встановити вузли комерційного обліку, оснащення будівлі вузлами комерційного обліку здійснює оператор зовнішніх інженерних мереж.

В такому разі, витрати на оснащення будівлі вузлами комерційного обліку води та теплової енергії включаються до складу тарифів на теплову енергію та відповідні комунальні послуги, крім випадків, якщо такі вузли комерційного обліку були встановлені власником (співвласниками) будівлі або були наявні при введенні в експлуатацію завершених будівництвом нових житлових і нежитлових будівель, реконструйованих, капітально відремонтованих житлових і нежитлових будівель, що приєднані (приєднуються) до зовнішніх інженерних мереж.

Слід зауважити!

У разі встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку власником (співвласниками) будівлі оператор зовнішніх інженерних мереж відшкодовує такому власнику (співвласникам) будівлі фактично сплачені ним (ними) кошти на оснащення будівлі вузлом (вузлами) комерційного обліку за рахунок відповідних витрат, передбачених у тарифах на послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, за період дії цих тарифів до моменту встановлення відповідного вузла (вузлів) комерційного обліку та взяття їх на абонентський облік.

Такі кошти відшкодовуються оператором зовнішніх інженерних мереж споживачам відповідних комунальних послуг шляхом зарахування їх у рахунок майбутніх платежів за послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання.

Порядок такого відшкодування встановлює Кабінет Міністрів України.

Відповідно до п. 3 Прикінцевих та перехідних положень, закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг” передбачено, що у шестимісячний строк з дня набрання чинності цим Законом Кабінету Міністрів України необхідно затвердити порядок відшкодування власнику (співвласникам) будівлі коштів на оснащення будівлі вузлом (вузлами) комерційного обліку, сплачених у складі тарифів на теплову енергію та відповідні комунальні послуги, у разі встановлення ним (ними) вузла (вузлів) комерційного обліку у будівлі самостійно (за власні кошти).

На даний час, відповідний порядок Кабінетом Міністрів України ще не розроблений та не затверджений.

        Також слід зазначити, що Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» передбачено – органи місцевого самоврядування згідно із затвердженими відповідно до законодавства програмами можуть приймати рішення про виділення коштів з місцевого бюджету на оснащення вузлами комерційного обліку будівель. Також оснащення будівель вузлами комерційного обліку може здійснюватися за рахунок коштів державного бюджету, а також з інших джерел, не заборонених законом.Але на даний час такі програми не затверджені.

  1. Як вплине встановлення лічильників на тарифи?

Як вже зазначалось, у разі встановлення вузла комерційного обліку Виконавцем послуг відповідні витрати включаються до складу тарифів.

А саме, джерелом фінансування заходів із встановлення вузлів комерційного обліку води та теплової енергії є інвестиційна програма виконавця відповідної комунальної послуги.

Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 10.03.2016  № 302.

На даний час відповідних змін, які враховують включення витрат на заходи із встановлення вузлів комерційного обліку, до порядку не внесено.

В будь якому разі, збільшення інвестиційної складової тарифу призведе до його загального збільшення. За  підвищеним тарифом будуть змушені сплачувати споживачі які самостійно не встановили вузли комерційного обліку.

  1. У чиїй власності будуть лічильники?

Відповідно до ч.4 ст. 3 Закону Про комерційний облік, вузли комерційного обліку, встановлені за рахунок власника (співвласників) будівлі, належать на праві власності власнику будівлі або є спільною сумісною власністю співвласників багатоквартирного будинку.

В іншому випадку вузол обліку перебуватиме на балансі Виконавця.

Проте, слід зауважити, що в будь якому разі відповідно до ч. 5 ст. 3 Закону Про комерційний облік, Відповідальність за збереження і цілісність вузлів комерційного обліку покладається на власника (співвласників) будівлі (її частини), в якій вони встановлені, або за договором на визначену власником (співвласниками) іншу особу.

  1. Мешканці будинку є співвласниками підвалів в будинках, труби встановлювались за рахунок співвласників, чому лічильники водоканалу встановлюються на майно мешканців?

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону Про комерційний облік, оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється відповідно до проектної документації з дотриманням будівельних норм і правил у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 09 серпня 2018 року № 206 затверджений Порядок оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку.

Згідно п. 13. Порядку №206, Вузлами комерційного обліку обладнуються усі вводи зовнішніх інженерних мереж у житлових та нежитлових будівлях. Вузол комерційного обліку встановлюється на стороні споживача на межі майнової належності у точці приєднання (вводу) до зовнішніх інженерних мереж відповідних внутрішньобудинкових інженерних систем будівлі, а в разі неможливості встановлення – в іншому місці якомога ближче до точки приєднання.

Тобто, необхідність встановлення вузла комерційного обліку на внутрішньобудинкових мережах будівлі (майні співвласників) передбачено діючими нормативно-правовими актами.

Також, слід зауважити, що відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону Про комерційний облік, у разі якщо власник (співвласники) будівлі не дає згоди або створює перешкоди для встановлення вузла комерційного обліку в місцях вводу зовнішніх інженерних мереж у будівлю, оператор зовнішніх інженерних мереж, до яких приєднана (приєднується) будівля, може вимагати встановлення судом сервітуту щодо частини будівлі, в/на якій обладнується вузол комерційного обліку, для встановлення та обслуговування такого вузла обліку.

  1. В разі різниці між показниками лічильників мешканців і загальнобудинкового лічильника, як будуть нараховувати витрати?

       Згідно «Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг» затвердженної Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2018 року №315

– для будинків, де усі приміщення оснащені розподільчими лічильниками холодної води, обсяг небалансу розподіляється між усіма споживачами пропорційно до обсягу споживання.
–  для будинків, де частина приміщень не оснащена розподільчими лічильниками холодної води, обсяг небалансу розподіляється між споживачами, які не мають лічильників, пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються послугами

  1. Якщо пенсіонери не можуть щомісяця передавати показники лічильників, або власники не передають показники своєчасно, як буде нараховуватись оплата за спожиту воду?

       Є багато варіантів для передачі показників:

  1. Через особистий  кабінет, в якому є можливість реєстрації декількох адрес на одну електронну скриньку.

  2. Внесення показників без реєстрації на сайті Водоканалу

3.  SMS – повідомлення на номер 0503933960

4.   Viber – Паблік для автоматичного внесення показників.

5. Контакт-Центр (0552) 43-58-58, натиснувши кнопку «1» – автоматична передача показників за телефоном, без з`єднання з оператором.

Згідно п. 16 «Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення» затверджених
постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2019 р. № 690                                                                                                                У разі недопущення споживачем або його представником виконавця або визначеної власником (співвласниками) особи, що здійснює розподіл обсягів послуг, до відповідного вузла обліку для зняття показань або ненадання у визначений договором строк споживачем виконавцеві показань відповідного вузла обліку, якщо такі показання згідно із законом або договором зобов’язаний знімати споживач, для цілей комерційного або розподільного обліку виконавцем протягом трьох місяців приймається середньодобове споживання таким споживачем відповідної послуги за попередні 12 місяців (якщо попередніх місяців нараховується менш як 12, за фактичний час споживання послуги, але не менш як 15 діб).

      У разі відсутності інформації про показання вузлів обліку та/або недопущення споживачем або його представником виконавця або визначеної власником (співвласниками) особи, що здійснює розподіл обсягів послуг, до вузла обліку для зняття показань після закінчення тримісячного строку з дня недопущення виконавець зобов’язаний здійснювати розрахунки з такими споживачами як із споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку.

  1. Якщо мешканці не своєчасно сплачують за спожиту воду, як в такому разі буде нараховуватись щомісячна оплата за показниками лічильника загальнобудинкового?

Нарахування це одне, а сплата це інше. Нарахування проводятся по кожному споживачу окремо.

Наявність заборгованості у споживача та факт оплати окремого споживача із яким укладено індивідуальний договір про надання послуг не впливає на фінансові зобов’язання інших співвласників, в межах загально будинкового вузла обліку.

  1. При повірці лічильників квартирних можливо встановити крадіжку води і які міри приймаються до таких власників?

     Відповідно до п. 20 Постанови Кабінету Міністрів від 5 липня 2019 №690 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення» несанкціоноване втручання у роботу вузлів розподільного обліку забороняється.

Відповідно до положень розділу 4 “Правил користування системами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення в населених пунктах України” затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 27 червня 2008 року №190 (у редакції наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 19 квітня 2021 року N 97), у разі самовільного приєднання до систем централізованого питного водопостачання та/або централізованого водовідведення виконавець послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення проводить розрахунок витрат води за пропускною спроможністю водопровідного вводу при швидкості руху води в ній 0,7 м/с та дією її повним перерізом цілодобово або з урахуванням графіка подачі води.

Наприклад, у разі виявлення факту пошкодження засобу обліку, або пломби, нарахування за 30 днів при діаметрі 15 мм складатиме: 3,14*152/4*0,7м/с*3,6/1000=0,445м3/год*24*30=320м3*29,34=9388,8 грн

Самовільним приєднанням до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення вважається: зафіксовані виконавцем послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення факти пошкодження пломб, індикаторів впливу магнітного поля, втручання у роботу та виведення з ладу вузлів комерційного обліку води.

  1. Чому до боржників не застосовуються більш жорсткі міри, такі, як звернення до суду?

Судовий збір за звернення до суду із позовною заявою складає 1,5 відсотка від суми заборгованості, але не менше одного розміру прожиткового мінімуму, який на 1 січня 2021 року становить 2270 грн.

Тому, для подачі 10 заяв про стягнення заборгованості до суду підприємству необхідно сплатити 22 700 грн.

Крім того, судовий розгляд справи займає значний проміжок часу у зв’язку із великою завантаженістю судів.

Таким чином, звернення до суду є лише одним із способів впливу на боржника, який не є найефективнішим, до того ж, вимагає понесення підприємством значних додаткових фінансових витрат.

З урахуванням відсутності офіційних джерел надходження грошових коштів для погашення заборгованості в примусовому порядку додаткові витрати понесені Підприємством залишаться невідшкодованими.

Найефективнішим способом впливу на боржників є обмеження надання відповідної послуги.

Однак, відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)” установлено, що на період дії карантину або обмежувальних заходів, та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг громадянам України у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі.

Тому, Водоканал на час дії карантину позбавлений можливості обмежити надання послуг. Проте, після закінчення відповідних заходів, сподіваємось на співпрацю із співвласниками та керівниками ОСББ, щодо сприяння вжиття заходів впливу на боржників.

Питання, що додатково розглядались під час зустрічі:

       1) Питання БАЄВОЇ Тетяни, голови ОСББ «Содаліт» (вул. 200 років Херсона, 39): Чому представники Водоканалу звертаються напряму до ОСББ з приводу повідомлення споживачів будинку про намір встановлення вузла комерційного обліку, якщо з кожним споживачем будинку складений індивідуальний договір?

        Відповідь помічника директора з юридичних питань РЯБЧУКА Владислава: Згідно зі ст.1 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» представник співвласника будинку – фізична особа, яка на підставі договору або закону має право представляти інтереси співвласника.

         Доповнює відповідь директор підприємства СКОБЛІКОВ Віктор: на майбутнє, представники водоканалу будуть розносити повідомлення про намір встановлення вузла комерційного обліку до кожної квартири споживача.

         2) Питання ПРЕНЬКО Людмили, голови ОСББ «№19» (вул. 49 ХГД, 19): Якщо раніше, до внесення змін в Закон про комерційний облік,  ОСББ отримали від водоканалу лист-повідомлення про намір встановлення вузла комерційного обліку, але у встановлений законом двомісячний термін не надали відповідь, чи маємо ми (ОСББ) право після цього строку самостійно обладнати будинок вузлом комерційного обліку?

            Відповідь помічника директора з юридичних питань РЯБЧУКА Владислава: Так, водоканал не заперечує щоб ці ОСББ самостійно обладнали будинки вузлами комерційного обліку.

          3) Питання ПРЕНЬКО Людмили, голови ОСББ «№19» (вул. 49 ХГД, 19): Надайте рекомендацію, який лічильник комерційного обліку необхідно встановлювати ?

            Відповідь директора підприємства СКОБЛІКОВА Віктора: Роз’яснення, що саме представляє прилад комерційного обліку та для чого він необхідний, а також що таке прилад розподільного обліку. Як здійснюється облік та розподіл спожитих послуг між споживачами будинку.

           4) Питання ПРЕНЬКО Людмили, голови ОСББ «№19» (вул. 49 ХГД, 19): Якщо є в місті Херсоні будинки, які вже оснащенні приладами комерційного обліку, чи Водоканал проводив аналіз різниці між показниками приладу комерційного обліку та розподільними лічильниками? Де береться ця різниця?

              Відповідь директора підприємства СКОБЛІКОВА Віктора: Різниця буде завжди, одже показники комерційного та розподільних лічильників знімаються не  одночасно, а деякі абоненти  зовсім не передають показники.

             5) Питання ЧАЙКИ Людмили, голови ОСББ «Миру 15» (вул. Миру, 15): Коли будуть опубліковані публічні договори та де можна ознайомитись зі змістом цього договору?

             Відповідь директора підприємства СКОБЛІКОВА Віктора: з текстом договору можна буде  ознайомитися  на сайті Водоканалу  після його затвердження Кабінетом міністрів України. Наразі відповідні договори знаходяться в розробці,  дата введення в дію  ще не відома.

             6) Питання БАЄВОЇ Тетяни, голови ОСББ «Содаліт» (просп. 200 років Херсона, 39):  Чи можливе  надалі встановлення вузлів комерційного обліку за  програмою Херсонської міської ради, як це було зроблено у 2018 році в Шуменському районі міста?

               Відповідь першого заступника директора БОДНАРЯ Олега: Оснащенням будинків вузлами комерційного обліку за міською програмою займався департамент ЖКГ.

              7) Питання СВИРИДЧЕНКО Антоніни, голови ОСББ «200-річчя Херсона 2» (просп. 200-річчя Херсона 2): Яка сума необхідна для встановлення на будинок вузла комерційного обліку?

                 Відповідь заступника директора з реалізації ЛУКОВОЇ Тетяни: Для цього потрібно провести обстеження водопровідних мереж на предмет того, який діаметр лічильника потрібен.  Також необхідно розробити технічний проєкт. Тому на цей час         немає можливості надати точну суму, яка  необхідна для встановлення вузла комерційного обліку на кожен з будинків.

              8)  Загальне питання від голів ОСББ: Якщо несвоєчасно чи в загалі не передані споживачами показники розподільних  лічильників, як будуть проводитись нарахування?

                    Відповідь заступника директора з реалізації послуг ЛУКОВОЇ Тетяни: Щомісячна передача показників лічильників є  обов’язком споживача. Також підприємство інформує про всі існуючі засоби передачі показників лічильників до водоканалу. Присутнім головам ОСББ було роздано листівки із способами передачі показників. Також доповідає, що згідно з п. 16 Правил надання послуг з централізованого водопостачання  та централізованого водовідведення  №690, якщо споживач не передає показники, до розрахунку береться середньомісячне споживання послуг споживача за  попередні 12 місяці. Через три місяця, в разі відсутності інформації, після закінчення трьох місячного строку, виконавець зобов’язаний здійснювати розрахунки з таким споживачем як зі споживачами, приміщення яких не оснащено вузлами розподільного обліку.

                 9) Питання ЧАЙКИ Людмили, голови ОСББ «Миру 15» (вул. Миру, 15): Скільки складає сума абонплати?

                     Відповідь заступника директора з реалізації послуг ЛУКОВОЇ Тетяни: На цей час ця інформація ще невідома, у зв’язку з тим, що абонплата не розрахована та не затверджена, оскільки КМУ не внесено змін до низки нормативно-правових актів. Розмір абонплати буде відомий після внесення відповідних змін.

                10)  Питання БАЄВОЇ Тетяни, голови ОСББ «Содаліт» (просп. 200-річчя Херсона, 39): Якщо встановлені вузли комерційного обліку в підвалі багатоквартирного будинку і ми (ОСББ) будемо нести відповідальність, чи будемо ми отримувати кошти за їх схоронність?

                         Відповідь  директора підприємства СКОБЛІКОВА Віктора: Кошти сплачуватись не будуть, оскільки Законом передбачено, що Водоканал має доступ до місця встановлення вузла обліку на праві сервітуту.

                    11) Питання ЧАЙКИ Людмили, голови ОСББ «Миру 15» (вул. Миру, 15): Якщо було самовільне зняття чи крадіжка, як охороняти вузли обліку?

              Відповідь першого заступника директора БОДНАРЯ Олега: По закону ми можемо надати послуги з охорони лічильників, але небезкоштовно. Згідно із Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» – відповідальність за схороність лічильників несе споживач.

                 12)  Питання ЧАЙКИ Людмили, голови ОСББ «Миру 15» (вул. Миру, 15): Чому подання справ до суду не є ефективним методом впливу? Які документи потрібні для передачі справи до суду?

                    Відповідь помічника директора з юридичних питань РЯБЧУКА Владислава: Звернення до суду займає певний час та кошти,  тому найефективнишим засобом впливу є обмеження послуги. Ми подаємо заяви до суду, ведеться досудова робота. Судовий збір за звернення до суду із позовною заявою складає 1,5 відсотка від суми заборгованості, але не менше одного розміру прожиткового мінімуму, який на 1 січня 2021 року становить 2270 грн. Тому, для подачі 10 заяв про стягнення заборгованості до суду, підприємству необхідно сплатити 22 700 грн.

                 13) Питання  МОРОЗЮК Ірини, голови ОСББ «Таврія» (вул. І.Богуна, 91):  За адресою: І.Богуна, 91, кв. 213, борг за спожиті послуги приблизно складає  65 тис. грн.  Яким чином буде відбуватися стягнення заборгованості?

                  Відповідь директора підприємства СКОБЛІКОВА Віктора: На даний час відповіді немає, за даною адресою потрібно підняти документи, ознайомитись зі справою.

                  14) Питання ЧАЙКА Людмили, голови ОСББ «Миру 15» (вул. Миру, 15): Чи є в Херсоні будинки, обладнані 100% вузлами розподільного обліку?

                      Відповідь заступника директора з реалізації послуг ЛУКОВОЇ Тетяни: Так, є.

                 15) Питання МОРОЗЮК Ірини, голови ОСББ «Таврія» (вул. І.Богуна, 91): Чи піднімав директор на сесії міської ради питання про оснащення всіх будинків міста за кошти бюджету громади?

                    Відповідь директора підприємства СКОБЛІКОВА Віктора: Слід зазначити, що Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» передбачено – органи місцевого самоврядування згідно із затвердженими відповідно до законодавства програмами можуть приймати рішення про виділення коштів з місцевого бюджету на оснащення вузлами комерційного обліку будівель. Також оснащення будівель вузлами комерційного обліку може здійснюватися за рахунок коштів державного бюджету, а також з інших джерел, не заборонених законом. Але на даний час існуюча  програма не профінансована.

                 16) Питання СВЕРИДЧЕНКО Антоніни, голови ОСББ «200-річчя Херсона 2» (проспект, 200-річчя Херсона, 2): Чи заплановано встановлення розподільних лічильників з дистанційною передачею даних?

                       Відповідь  директора підприємства СКОБЛІКОВА Віктора: Не планується. Розподільні лічильники встановлюються за рахунок споживачів.  Ми  за те, щоб такими приладами обліку були оснащені всі квартири споживачів.

                  Заключне слово голови громадської організації «Громадська рада при ТОВ УК «Жарден» м. Херсона СЛОБОДЧИКОВА Павла: Подякував за підготовлену зустріч та вніс пропозицію  до присутніх голів ОСББ ознайомитися та підписати лист-звернення до міського голови з питання внесення вартості повірки розподільних лічильників до тарифу на послуги водопостачання та водовідведення.

 

Nothing Found

Ми не змогли знайти нічого з того, що ви шукали. Можливо вам допоможе пошук.

EnglishУкраїнська